A3boeken @ Facebook A3boeken @ Twitter A3boeken RSS feed

U bent hier : A3 boeken Webshop

Laat je verrassen
door de spiegel

die de natuur 
je voorhoudt. 

"Om de stem van je hart te kunnen verstaan, is het nodig dat je oefent in het luisteren."

Christine de Vries in 'Innerlijk pelgrimeren'

Dit hartlabyrint
van Selma Sevenhuijsen
mag je overtekenen
en gebruiken zoveel
je maar wilt.
(uit: 'De glimlach van de sirene')

Plaats hier uw eigen verhaal over een krachtplek! 

« Terug naar lijstweergave

Compendium van rituele planten in Europa


Compendium van rituele planten in Europa

Marcel de Cleene en Marie-Claire Lejeune

1440 pagina"s

17x24cm

gebonden in linnen, in cassette

een uitgave van Mens en Cultuur Uitgevers, Gent

verkoop in collegiale samenwerking

 

ISBN: 978 90 72931 80 1
NUR: 694 / 941

Prijs: € 125,00

Dit artikel bestellen.

Dit compendium bevat meer dan honderd hoofdstukken over kruiden, struiken en bomen die een rol hebben gespeeld of nog steeds spelen in een of ander ritueel.
Veel zaken die voor de mens van de 21ste eeuw normaal lijken hebben ooit een veel diepere betekenis gehad. Weinig mensen beseffen dat veel van onze gewoontes gegroeid zijn uit eeuwenoude rituelen of zaken met een grote symbolische waarde voor onze voorouders.

Er bestaat geen modern overzichtswerk over de rol van planten in de mythologie en in religieuze en profane rituelen en de daarvan afgeleide symboliek. Dergelijke informatie is in de vakliteratuur erg versnipperd: ofwel wordt één bepaalde groep planten besproken, zoals bijbelse planten, hallucinogene planten, ofwel planten met enige (vaak lokale) volkskundige waarde. Bovendien is men doorgaans botanisch niet kritisch genoeg (om welke plant gaat het nu precies?).

Dit werk is gebaseerd op een uitgebreide literatuurstudie en aanwijzingen afkomstig van bibliothecarissen, historici, etnologen, archeologen, antropologen en medici.
De auteurs kozen voor rituele planten die inheems of ingeburgerd zijn in Europa (bv. de Linde en de Roos), of die uitheems zijn, maar in Europa toch op één of andere manier ritueel worden gebruikt (bv. Mirre, Wierook en Rijst).

Het boek brengt een wetenschappelijk verantwoord overzicht van de kennis van rituele planten door de eeuwen heen, vanuit een breed perspectief, met een kritische blik op de juistheid van de vermelding van de plantensoorten in de literatuur, en dit alles in een begrijpelijke taal, maar met ruime referenties voor degenen die het terrein verder willen verkennen.

Het is belangrijk om in deze tijd van grootschalige miskenning van de natuur even stil te staan bij de oeroude verbondenheid van de mens met de natuur, en met het plantenrijk in het bijzonder, en er de diepere betekenis van in te zien.

Marcel De Cleene (1946) is Doctor in de Wetenschappen, groep Plantkunde. Wetenschapsvoorlichter van de Universiteit Gent 1988-2007 en coördinator van verschillende internationale wetenschappelijke projecten.

Hij werd in 1991 hoofddocent aan dezelfde universiteit en doceerde er tot 2007 de cursussen 'Wetenschappelijke en technologische voorlichting' en 'Volkskunde'. Hij is auteur van verschillende boeken over giftige planten en mede-auteur van een boek over culinaire bloemen.

Marie-Claire Lejeune (1955) is licentiate in de plantkunde, fulltime huismoeder en gepassioneerd door de muziek. Ze speelt viool en gitaar en dirigeert het koor Cantilene.

 


Gerelateerd nieuws

Share

A3 boeken

Oosterveldweg 15
7274 DZ Geesteren
Nederland

T 0545 48 11 40
F 0545 48 11 35

info@A3boeken.nl



A3boeken @ Facebook A3boeken @ Twitter A3boeken RSS feed

Nieuws

17/05/2012 De hedendaagse opvolger van Parzival - recensie
16/05/2012 De aquarel is de voortzetting van mijn bloedsomloop in water - IM Sonja Dwinger
15/05/2012 Aardevrouw Fransje de Waard genomineerd voor groen lintje
15/05/2012 Boeken Annine van der Meer afgeprijsd
 

Agenda

17/05/2012 De gouden draad - schrijf je eigen spirituele autobiografie - cursus o.l.v. Christine de Vries
20/05/2012 De stem van de Godin - met Joyce Hellendoorn
25/05/2012 De harmonie in jezelf - workshop met Elvira van Rijn
26/05/2012 Vrouwen voor het voetlicht - lezing Karin Haanappel